EXKURZE ČSO - HORTOBÁGY (1. část: 27. a 28.5.2010)

6. června 2010 v 22:06 | Honza |  Zahraniční pozorování
27.5.
Po brzkém ranním vstávání se všichni uvelebujeme v pohodlném autobuse, seznamujeme se s dalšími účastníky zájezdu a netrpělivě upínáme své oči na nekončící obzory. Běhel cesty je několik krátkých zastávek, z nichž nejzajímavější jsou samozřejmě ty zahraniční. V Maďarsku nás na benzinové pumpě vítají 2 chocholouši obecní a samice bělořita šedého. Bohužel zjišťuji, že se mi rozbil dalekohled, který se mi podaří zpravit až po návratu domů. Ve vesnicích kolem Tizsaüred pak pozorujeme čápy bílé, běžné obyvatele lidských sídel. Večer nezbývá nic jiného, než připíjet na úspěch akce a pořádně se vyspat na další dny.
28.5.
Dnešní první zastávkou je okolí vesnice Kójsujfalu. Na první lokalitě pozorujeme desítky břehulí říčních, které hnízní v nízkých pískových stěnách.
kolonie břehulí
břehule říční
Na protilehlé stěně hnízdí několik párů vlh pestrých.
vlha pestrá
vlha pestrá
Pomalu se přesouváme k pozorovací budce, která je zde pro milovníky ptactva zbudována. Jen někol málo metrů od ní pozorujeme bukáčka malého a kukačku obecnou.
.
V okolí jsou početné poštolky rudonohé (i okolo 10ti ex v zorném poli dalekohledu) a na chvíli se mi podaří spatřit i pár ťuhýků menších. Oba jedinci posedávají na vzdálené ohradě, ale po chvíli odlétají. Ještě jednou koukáme na břehule a vydáváme se na další cestu.
pozorování břehulí
Další zastávkou je kolonie havranů polních Szálkahalom, kde opět pozorujeme spousty poštolek rudonohých.
poštolka rudonohá
Mezi větvemi se ale objevuje i další zajímavý objekt a to kalous ušatý (2 ex).
kalous ušatý
pozorování kalousů
Nad hlavami nám zazpívá chocholouš obecný, ale to už se přesouváme dále do pastvin, které jsou částečně zamokřené a ukrývají další ptačí druhy.
Hortobágská krajina
nerozluční kolegové
Mezi poštolkami prolétne jeden ostříž lesní a přeletují nás kolpíci bílí. Mezi tím se nám v plné parádě předvádějí pisily čáponohé (2-3 ex), břehouši černoocasí (2-3 ex) a vodouš rudonohý (1 ex). Nad hlavami poláků velkých a poláků malých (3 ex) loví několik rybáků bělokřídlých a 2 rybáci bahenní. Těsně před odchodem se v rákosí objevuje potápka rudokrká. Přes tetelící se vzduch není sice vidět úplně ideálně, ale při jakémkoliv pohybu se zableskne její rudý krk.
pozorování pisil
Zpáteční cestou do kempu se zastavujeme na rybnících Fenyes-tó, kde pozorujeme přeletujícícho kormorána malého, zrzohlávky rudozobé (min. 2M) a husy velké se svými početnými rodinkami. Nad rákosím se pohupují motáci pochopi, po poštolkách rudonohých druzí nejpočetnější dravci této oblasti.
Fenyes-tó
Fenyes-tó - rybníky v pustě
do rybníka patří kapři a hnůj - jako na Třeboňsku
Kolem silnice se námběhem cesty daří pozorovat 2 páry mandelíků hajních. Užíváme si tak jeden z druhů, který zde byl největším lákadlem. O kud dál pro dnešek naposledy zastavujeme a vydáváme se do pusty, kde nás po několika stech metrech vítá volání bukače velkého.
tesařík
V polích pozorujeme bramborníčky černohlavé a konipase luční, z křovin se ozývá krutihlav obecný. Na střeše starého statku se nám předvádí další pár mandelíků hajních, kteří přeletují na nedaleké stromy. Ve stativáku zachytím i dudka chocholatého, který rychle mizí v dálce.
pusta
ptačí strom
Pátrám po krajině v naději, že najdu další lákadlo zdější oblasti. Netrvá dlouho a nacházím dropy velké. Nejprve jsem sice osočen z vtípkování na účet "nadržených birdwatcherů", ale po několik vteřinách všichni nastavují své dalekohledy na stejné místo jako já. Dropů je tady celkem 9. Na můj foťák jsou sice daleko, ale i tak si užívám ojedinělé pozorování.
drop velký
Pro dnešek by tohle už snad stačilo a proto vyrážíme na večeři do kempu, kde nás čeká i další místní lákadlo - termální bazén.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama