2.5 - BIG DAY + první odečet barevného kroužku u husy velké

4. května 2010 v 22:15 | Honza |  Z terénu
Ani jsem to neměl v plánu, ale udělal jsem si BIG DAY. Se soutěží přišel Dodin a docela mě ten nápad nadchl. Nejsem sice lovec druhů, ale člověk má alespoň nějakou hybnou páku a "prožít" jeden denna plno nikoho nezabije.
Ráno se probouzím kolem 7 a z chalupy vyrážím na tetřívky (lokalitu z důvodu ochrany neuváním). Na lokalitě nacházím nejprve jednoho kohoutka a z mokřiny se ozývá bekasina otavní. O kus dál ale toká 6-7 kohoutků a také se mi podaří vidět přelétnout slepičku. Za tokajícími ptáky se v mokřince prochází volavka bílá a na nedalekém keři pozoruji bramborníčka hnědého.
dřípatka horská
Další zastávkou je pralesovitý vrch, kde se chci podívat na nějaké šplhavce. Vítají mě sýkory parukářky, ale ze šplhavců mi nad hlavou rychle proletují jen ti, které nemohu určit (proti blbému světlu). Šplhám do kopce, když se asi 50 m přede mnou zvedá obrovský pták a přeletuje o kus dál. Za chvíli ale na krasavce koukám jen z několika metrů. Můj první puštík bělavý a v plné parádě. Vzájemně se prohlížíme ale jeho to nebaví tak jako mě a zase odlétá. Mám z něj takovou radost, že hned telefonuju Petě abych se pochlubil (i když jsem jí vzbudil). Chodím ještě chvíli lesem a nacházím dutinu obsazenou strakapoudem velkým.
strakapoud
Poté přejíždím na další lokalitu, kde přelétá datel černý, ale jinak tam toho moc není. V té době už víc přemýšlím o soutěži a tak spěchám na chalupu, kde balím věci a vyrážím k rybníkům.

Jako první samozřejmě navštěvuji Novosedelský rybník. Společenství ptáků se změnilo a dnes jsou v "akci" jespáci bojovní (28 ex). Vodoušů bahenních je jen 14 a v. tmavých 9. Nechybí 2 rudonozí, 5 kulíků říčních a překvapuje 1 jespák obecný. Na druhém břehu se promenádují 2 husy s 5 pullátky a v blátě hledají potravu 3 břehouši černoocasí. Nacházím i toho s vykloubenou nohou, který tady byl posledně.
bahnaci
černý krasavec
Na dalších rybnících si zapisuji další druhy jako potápku malou, čírku modrou nebo strnada rákosního. Jedu domu, abych ještě stihl něco oběhnout kolem baráku, ale zastavují mne husy, které jsou jen malý kousek od silnice. Nejprve je pozoruji z okénka, ale radši přelézám přes polujezdce (zaházená sedačka plná brašen apod.) a po čtyřech se plížím za autem, abych mohl vkleče pozorovat stativákem. Je tady 35 hus (+dalších pár za obzorem) a po chvíli nacházím první límec, po něm další a další. Nakonec jich mám 5: B02 B08 B77 B84 a B85.
limce
Koukám ještě po nohách a najednou to nacházím - odečítací kroužek. Ještě nikdo ho za ty 2 roky projektu nikdo nepřečetl a dost možná ani neviděl. Husa se schovává a tak se ji snažím obejít. Nakonec kus poodchází a já se snažím přečíst kód. Jde to blbě a v šeru se už špatně kouká. Navíc místo prostředního písmena má na plastu hrudku bláta tak není vidět celé. Mohu jen doufat že se mi to alespoň trochu povedlo (kód zatím nechci zveřejňovat, musíme to ještě ověřit).
odecitaci krouzek
Potom už jen pokračuji domů a cestou ještě přidávám rorýse obecné a zvonohlíka zahradního, doma pak jiřičku obecnou. Večer nastavuji budík na 6 ráno, abych měl ještě chvíli na dokončení seznamu ptáků na BIG DAY (tak akorát na oběhnutí vesnice). Budím se okolo 7 (bez budíku - nějak selhal) a rychle běžím do terénu. Štěstí se na mě usmívá a během chvíle si připisuji ještě např. ťuhýka obecného nabo stehlíka. Když jdu přes zahradu, zbývá mi ještě asi 10 minut - zkouším zda není něco v budce a vida, krutihlav - 85. druh.
Díky tomuto víkendu jsem si připsal i jeden nový druh (puštík bělavý) a do tohotoročního check list jsem už zaznamenal 124 druhů. Je mi jasné, že s 85 druhy budu útočit na poslední místo, ale naštěstí je tahle soutěž i o zajímavých druzích a ty jsem snad nějaké měl.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama