26.3.2010 - Ornitologická exkurze I

11. dubna 2010 v 10:26 | Honza |  Z terénu
Na tento den byla naplánována první exkurze na ptáky v rámci kurzu ornitologické exkurze. Před fakultou se potkávám s Džájou, Zuzkou Jůzlovou, Kryštofem Chmelem, Mírou Bažnatem a dalšími kurzanty. Honza Riegert nás všechny nakládá do dodávky a frčíme na rybníky v okolí Budějovic.
Na Zlivském jsou běžné druhy, ale nad Bezdrevem létá 1 orel mořský. Pokračujeme na Volešek. Tady Na hladině plují husy velké a kormoráni velcí. Na krátký okamžik se mi podaří zachytit letící čírku obecnou. Z dravce, který pátrá nad hladinou se vyklubává samička motáka pochopa.
Další zastávkou je Dolní Novosedelský, kde pozorujeme naše první vodouše rudonohé (2 ex) a také jednoho vodouše kropenatého. Po dně vypuštěného rybníka pobíhají i 2 kulíci říční a volavky bílé, které přeletují na pole.
Po krátkém přesunu už stojíme na kraji Husího pole, kde nás má čekat největší špek naší výpravy. Po několika vteřinách skutečně nacházíme 3 jeřáby popelavé, kteří postávají mezi husami velkými (asi 40 ex). Vyrušuje nás kejhání hus a na pole usedají husy běločelé. Napočítám jich 17, ale další kousky se schovávají za obzorem.
jeřábi
V Dívčicích na Nové pozorujeme jen pár husic liščích, ale na Černé doplňují husice (pár) i další druhy - zrzohlávky rudozobé (cca 10 ex), husy velké a potápky roháči. Asi 5 metrů od nás z křoví vylétají 3 kvakoši noční. Na Březovci nacházíme první dnešní límec - B82 a pozorujeme kopřivky obecné. Na koloni volavek popelavých to taky už hezky žije a volavky se předhánějí ve stavbě hnízd.
husice
Poslední zastávkou je rybník Fraunvajger, kde se na poli pase 45 hus velkých a mezi nimi 2 husy s límcem - B10 a B41.
límec
husy
 Na poli už se na hnízdečka "prdelí" čejky chocholaté a poletují tady skřivani polní. Kolem strouhy ve vypuštěném rybníku pobíhá 6 kulíků říčních. V křoví pak nacházím i jednoho drozda zpěvného. Ještě zastavujeme na několika lokalitách ale radši už pádíme směrem k fakultě a rozcházíme se dom.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama