Zhodnocení roku 2009 - birdwatching

1. ledna 2010 v 22:38 | Honza |  Zamyšlení
Při dnešním pročítání zápisníků a dopisování údajů jsem dostal nápad, že by nebylo k zahození zhodnotit celý rok 2009 z pohlednu birdwatchingu. Celkem jsem v zápisníku našel na 71 stránkách 80 denních záznamů (kéž bych nezapomínal a neodkládal některá, hlavně méně zajímavá pozorování).
Nejedná se pokaždé o birdwatcherský výlet, ale i o pouhé záznamy ptáků pozorovaných při cestě autem, vlakem a pod., naopak chybí například záznamy z kroužkování a různých monitoringů, která si vedu zvlášť. Rozložení záznamů v jednotlivých měsících můžete vidět na obrázku.
Celý rok jsem sem pohyboval v terénu (zapsal jsem pozorování) půměrně 5,7 x za měsíc. Tuto hodnotu však zvyšuje hlavně 3 mesíc, kdy jsem do terénu vyrážel opravdu postivě. Naopak průměr kazí 7-9 měsíc, kdy jsem se věnoval především brigádě a škole. Mimo to jsem se ale věnoval v těchto měsících také kroužkování, které v tomto grafu není.
Podobný trend má i počet jednotlivých záznamů v zápisníku (většinou pozorování druhu na lokalitě).
Tento graf tedy odráží pouze záznamy druhů, né celkový počet jedinců (takový graf by byl jistě velmi zajímavý). Je nutno podotknout, že většinou si zapisuji pouze zajímavé druhy a běžné druhy ptáků nezapisuji tak poctivě.

Do terénu jsem pokaždé nevyrážel sám. Cca 20x to bylo ve větší skupině lidí (kurz ornitologie, schůze, mezioborová exkurze atd). V minimálně 38 případech jsem si k pozorování připsal jméno dalšího pozorovatele. Toto zhodnocení je však velmi složité, protože někdy jsem strávil společně s někým v terénu i 3 dny, jindy jsme se minuli na hrázi rybníka. Nejčastěji jsem do terénu vyrážel s Peťulou, Jakubem Vránou, Jakubem Vlčkem a dále s minimálně dalšími 20 různými pozorovateli (mimo jiné: Jarda Závora, Miloš Chaloupka, Vojta Kubelka, Martina Nacházelová, Milan Frencl, Jirka Vondrka, Aleš Vondrka, Jarmila Džája Smiešková, Saša Průchová a mnoho dalších). Všem bych chtěl tedy poděkovat za milou společnost a do budoucna si přeji další příjemné chvíle strávené s kamarády v terénu.
Celkově mne potěšil počet záznamů za rok, při pohledu na druhý graf je vidět moje lenost, kterou snad do příštího roku napravím. Snad v roce 2010 překonám a nebo alespoň dorovnám počet pozorování. Také se snad s mým stoupajícím zájmem o birdwatching vylepší moje záznamy, které budou opravdu poctivě vedené.

Tento rok jsem celkově pozoroval minimálně 196 druhů ptáků (včetně zahraničí). To je o 20 druhů více než do roku 2009.
Z nich bylo i několik velmi zajímavých: v ČR např.: hvízdák americký, hvízdák chilský, turpan hnědý, kameňáček pestrý, alexandr malý, kormorán malý, polák malý, volavka červená, bukač velký, sýkořice vousatá a další druhy ptáků.

Vám všem přeji mnoho krásných zážitků v přírodě a náklonnost birdwatcherského bůžka.

PS: Kvůli meziročnímu srovnání si povedu zápisky poctivěji.


(6.1.2010 - úprava hodnot)
 


Komentáře

1 Robertliege Robertliege | E-mail | Web | 28. června 2018 v 15:28 | Reagovat

Если вы заказываете проект и приглашаете подрядчиков в одной http://buuilding.byethost12.com/ организации, возможна скидка, но когда проектанты и строители от разных фирм, благодаря системе взаимоконтроля легче обнаружить возможные недостатки строительства. Кроме того, технадзор за строительством может вести независимая третья организация, авторский надзор за соблюдением проекта осуществляет архитектор — автор проекта.
Подводные камни: стоимость

2 Rickyalids Rickyalids | E-mail | Web | 13. července 2018 v 3:21 | Reagovat

Опалубку из фанеры не так трудно собрать, но лимит циклов заливки составляет для нее всего 100 раз. Металлическая опалубка, в свою очередь, подразделяется на опалубку из стали и алюминия. Стальная опалубка надежна, выдерживает большие нагрузки, используется там, где требуется http://builderbest.byethost7.com/ особая точность в создании монолитных конструкций. Среди объектов, в возведении которых применяется именно стальная опалубка, можно назвать здания повышенной этажности, мосты, виадуки.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama