Mohl bych soutěžit v CBC?

5. ledna 2010 v 11:35 | Honza |  Zamyšlení
Jako každý den jsem po ránu otevřel několik zajímavých ornitologických stránek a s chutí jsem se začetl do Dodinova článku - zhodnoucení soutěže CBC po roce 2009 http://www.dodinart.ic.cz/
Jak jsem tak článek pročítal, zjistil jsem, že mi kolegové opět utekli o nějakých pár druhů. V kategorii celkového počtu pozorovaných bych zatím poměrně ztrácel na posledního účastníka (nemůžu přesně říct kolik, protože mám několik druhů kategorie D).
Jen u tabulky skokanů (počet nových druhů za rok 2009) jsem se zaradoval. Spočítal jsem svoje nové druhy v ČR za rok 2009 a zjistil jsem, že bych se zde umístil na 4 místě (s 23 druhy těsně za Martinou Nacházelovou s 26 a Františkem Kopesckým s 25 druhy).

Loni jsem si tedy připsal v ČR tyto druhy:
Kormorán malý
Volavka červená
Bukač velký
Hvízdák americký
Hvízdák chilský
Polák malý
Polák kaholka
Turpan hnědý
Ostříž lesní
Sokol stěhovavý
Kulík písečný
Kameňáček pestrý
Racek bouřní
Racek středomořský
Racek bělohlavý
Racek černohlavý
Rybák velkozobý
Racek malý
Alexandr malý
Krutihlav obecný
Bramborníček černohlavý
Králíček ohnivý
Sýkořice vousatá

Celkově jsem si ale letošní rok (včetně zahraničí) připočetl 47 druhů ptáků (cca 1 druh/ 8 dní). Pokud mi toto úsilí vydrží, mohl bych se snad v tomto roce zapojit do CBC bez toho, abych zde obsazoval prestižní poslední příčku.
Horší věc kterou jsem zjistil je ta, že nevím, kde mám fotky krutihlava a sýkořice vousaté - takže dneska to máte bez obrázku.


(6.1.2010 - úprava hodnot)
(15.1.2010 - úprava hodnot - některá čísla ve svém článku zřejmě změnil i Dodin, tak jsem se musel přizpůsobit)
 


Komentáře

1 Franta Franta | E-mail | Web | 10. ledna 2010 v 21:52 | Reagovat

Honzo mám-li odpovědět na tvoji otázku z titulku - tak určitě mohl. V první řadě podle mne nejde ani tak o nějakou soutěž, ale o spíš o porovnání. Já sám jsem spoustu let nevytáhl paty z rodných Žďárských vrchů a nikdy bych se asi nedostal nad hranici dvouset druhů, kdybych nezačal navštěvovat lokality jako Lednicko, Tovačovsko nebo nádrž Rozkoš. V loňském roce jsem tak napočítal rovných 200 pozorovaných druhů a je to jenom o tom kolik času svému koníčku člověk může věnovat a taky o naježděných kilometrech, pokud člověk nebydlí v nějaké atraktivní oblasti. Naštěstí je s poznáváním nových druhů nerozlučně spojené i poznávání podobně "postižených" lidiček a opravdu to stojí za to. Jak pravidelně sleduji tvůj blog jsi na nejlepší cestě stát se dalším účastníkem CBC, soutěže kde podle mne, nejdo ani tolik o pořadí. Přeji ti hodně nových druhů (ono to zpočátku přibývá dost rychle) a hlavně co nejvíc příjemně strávených chvil s ornitologií.

2 Jan Havlíček Jan Havlíček | 13. ledna 2010 v 10:00 | Reagovat

Ahoj Franto,
určitě se časem do CBC zapojím. Doufám, že se i přes všechny potíže (škola, práce atd.)dostanu často do terénu a uvidím i něco zajímavého. Taky doufám že se budu v terénu setkávat se spoustou zajímavých lidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama