15 a 16.12.2009-Vánoční dárky v předstihu?

16. prosince 2009 v 15:47 | Honza |  Z terénu
15.12
Dodinův ornitologický bůžek se zřejmě trochu sekl v datu a začal nadělovat dárky předčasně. Když jsem včera celý den s bráchou nakupoval dárky (už to mám za sebou), netušil jsem že Vrbenské rybníky by mi poskytly mnohem větší rozkoš, než je vybírání a nakupování různých blbostí, tlačení se k pokladnám atd. Když jsem přijel na privát, ve dveřích mi Kuba Vrána oznámil, že na Černiši jsou 4 druhy poláků a taky hvízdák chilský. Sice už byla skoro tma ale naskládali jsme se do bráchova auta a vyrazili na rychlou akci. Telefonuji ještě Kubovi Vlčkovi a Džáje, ale oba zrovna nemají čas. Přiběhli jsme s Kubou k Černiši a rychle pátrali po exotickém lákadle naší výpravy. Nakonec se ptáka podařilo objevit. Plul mezi kachnami a stále více ho začínala pohlcovat tma. Dobře jsme však viděli žluto-bílou kresbu na tmavě zelené hlavě a výrazný rezavo-oranžový bok. Doma jsme se ještě s pomocí internetu ujistili, že to opravdu byl hvízdák chilský. Škoda, že jsme si ptáka pořádně nestihli kvůli tmě prohlídnout. Večer s Kubou Vlčkem plánuji zítřejší podrobné prozkoumání lokality.

16.12
Ve škole si odsedím hodinu angličtiny a běžím domů pro foťák a dalekohled. Za chvíli už jedu na Černiš, abych si lépe prohlédl to, co jsem včera nestihl. Díra v ledu se značně zmenšila a brzy také nacházím Kubovo kolo připoutané ke stromu. Za pár vteřin vidím 3 birdwatchery jak zkoumají hladinu a debatují.
Za minutku už taky koukám na hladinu, vidím jednu zrzohlávku rodozobou a brzy sleduji i poláka malého, který je v hejnu kachen.
Po chvilce hledání se ukazuje i polák kaholka. Chvíli se nám ukazuje, ale pak se rozhodne že je čas spát. Na vodě plavou ještě poláci chocholačky, poláci velcí a několik labutí. Ptačí spektrum doplňuje 7 hus velkých a na stromech straky obecné a brhlíci lesní.
Ornitologický bůžek mi tedy dopřál 2 nové druhy za 2 dny. Snad i ostatním nadělí takhle pěkné dárečky .
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama