Říjen na Českobudějovicku

5. listopadu 2009 v 21:01 | Honza |  Z terénu
Po nástupu do 3. semestru jsem se opět přestěhoval do Českých Budějovic a začal jsem vyrážet pozorovat na okolní rybníky.

Hned 6.10 jsem s Kubou Vránou a Džájou vyrazil na rybník Bezdrev. Tady nás lákala hlavně možnost pozorovat větší množství kolih velkých. Nejprve jsme pozorovali v okolí hráze Zlivského rybníka, zde bylo několik kolih velkých, 3 vodouši šedí a po bahně se procházela 1 volavka stříbřitá. Později jsem se přesunuli k ostrůvku na druhé straně rybníka. Tady konečně začalo to pravé pozorování. Na dně upuštěného rybníka se prochází 41 čejek chocholatých, s nimi také min. 4 ex jespáka obecného a v hejnu 15 vodoušů objevujeme další 2 vodouše šedé. Na celém rybníku počítáme celkem 43 kolih velkých a přidáváme i 2 orly mořské, volavky popelavé a bílé. Na bahně se procházejí 3 jespáci bojovní a nedaleko nás nacházíme 4 jespáky obecné, kteří zde sedí s 5 kulíky písečnými. Chceme si je lépe prohlédnou, proto se pomalu přibližujeme. Ptákům to očividně nevadí a když už stojíme asi 10 m od nich, tak bych se nejradši zahrabal do toho bláta, protože jsem si v autě nechal foťák.

V pátek 9.10 se na místo činu vracím. Na rybníku Černá ještě cestou počítám 10 volavek bílých, ale to hlavní čeká na Bezdrevu. Čejek tentokrát napočítám jen 30, ale pohybuje se tady několik dalších bahňáků, třeba 25 jespáků obecných a 1 vodouš šedý. Stejně jako minule, tak i dnes jsou zde orli mořští a volavky bílé. Pak mě zaráží jeden čáp černý, měl by už dávno být na cestě k jihu, ale tomuhle letošnímu čápíkovi se tady zřejmě líbí. Když si všímám, že má na noze odečítací kroužek, je o zábavu postaráno. Snažím se k němu přiblížit, abych ho nevyplašil, ale čápovi to nevadí, sem tam popojde, ale vždycky si stoupne tak pitomě, že nemůžu přečíst kroužek. Nakonec se mi podaří číslo přečíst. 7052, přesně takhle objevuje moje pozorování na internetu F. Pojer a za několik dní mi od J. Cepáka přichází email s žádostí o popsání nálezu. Email je psaný anglicky a to značí, že to nebude jen tak obyčejný čáp. Je to první Estonský čáp černý v ČR. Scháním údaje od ostatních ornitologů a do rukou mi padají i fotky kroužku, která několik dní před tím udělal Kuba Vlček. K jeho smůle z nich ale číslo kroužku úplně nepřečetl. Brzy již odpovídám a posílám i fotky vděčným Estonským čápařům. Později také zjišťuji, že je to v podstatě první cizí černý čáp u nás (kromě Slovenského čápa, který jeden rok hnízdil na slovensku a druhý rok si postavil hnízdo v ČR, několik set metrů od toho předcházejícícho).

Poslední Bezdrevský výlet plánujeme na poslední chvíli s Kubou Vlčkem odpoledne 26.10.
Je to náhrada za neuskutečněné sčítání sov, která jsme kvůli špatnému počasí vzdali. K rybníku přijíždíme pozdě odpoledne a začíná se šeřit. Rychle tedy nacházíme 43 čejek, opět také 1 vodouše šedého, 13 jespáků obecných a 14 kolih velkých. Na bahně pak nacházíme i 5 kulíků bledých, za kterými jsme sem přijeli.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama