9.11.2009 - Živé Vrbeňáky

9. listopadu 2009 v 17:18 | Honza |  Z terénu
Tak jak bylo na Vrbeňácích minule "mrtvo" tak tam bylo dnes živo. Hlavně díky pěvcům, které jsem začal potkávat už u Arpidy. U malého rybníčku (no jestli se to tak dá nazvat) na začátku rezervace poletovala hejnka různých malých pěvců a nepřetržitě na sebe upozorňovala pípáním. Byly zde čížci lesní, 3 druhy sýkor, vrabci polní a ukázali se i 2 strnadi obecní. V zahradě u rybníčka poskakovali kosi černí, které plašila pobíhající veverka. Když jsem sledoval koupající se čížky, prolétla kolem červenka obecná a usadila se, jako kdyby si říkala o fotku. Než jsem ale vyndal foťák, tak zmizela v křoví a z orobince odlétl i střízlík obecný. Na druhé straně cesty hledaly potravu sojky obecné a u paty stromu jsem spatřil žlunu šedou. Během celé dnešní vycházky nechyběli na každém kroku brhlíci lesní. Říkal jsem si že, kdybych byl tou babičkou co tady bydlí, tak by mi nestačil důchod na kroužky ale co se dá dělat.
Na Černiši bylo také živo. Jako prvního ptáka jsem zde viděl chřástala vodního, nenechal se rušit a sbíral v roští potravu. Na hladině plavalo opět několik stovek kachen divokých, asi tak kolem 1500. Já tady ale hledal husici nilskou, kterou tady viděl Michal Pakandl. Obešel jsem Domin, kde bylo jen několik volavek popelavých a také mi zde krásně zazpívala červenka obecná. Na Novém Vrbenském jsem pozoroval poláky velké a několik lžičáků pestrých. Z rákosí a keřů na sebe pokřikovali 3 střízlíci obecní. Je zajímavé vidět v rákosí ptáčka, na kterého jsem zvyklý ze smrkových lesů na Šumavě.
Na Starém bylo tentokrát lžičáků víc, ale ani to celkově nestačilo na těch 150 z minulého týdne. Na hrázi jsem ještě vyplašil žlunu zelenou a přišel jsem opět k Černiši. Tady jsem pátral po husici, ale přelétl zde jen ledňáček říční a v listí se pohyboval krtek obecný.
Najednou se všechny začaly zvedat a létat z jedné strany na druhou. Brzy jsem zjistil proč. Když jsem pátral po druhém břehu, pod kolonií kormoránů, kde na jaře hnízdívají husy, našel jsem tady dva pytláky. Hoši už před tím brousili s podběrákem a prutama kolem Černiše, ale teď to přehnali. Když chodili po stezkách, tak ať si to s nima rybáři vyřídí sami, ale takhle mě fakt naštvali. Vzpomněl jsem si, že něco podobného psal minule i Dodin. Holt máme všude asi stejně hloupé lidi. Když jsem u Šnejdlíku potkal starého známého hlídače sádek, tak jsem mu to trošku nadhodil. Jindy bych to neudělal, ale když naschvál plaší ptáky a lezou po rezervaci a po bažantnici jako by se nechumelilo, tak maji smůlu. Sám hlídač řekl, že kdo si tady kupuje kapra na Vánoce tak že je to jeho smůla (teda řekl to jinak ), když jsou tady všude plné rybníky, ale co je moc, to je moc. Na Starohaklovském byly dnes alespoň nějaké kachny divoké, také pár mladých potápek roháčů a asi desítka lysek černých.
Novohalkovský byl opět o něco lepší. Ještě než jsem k němu přišel, přelétal od něj na Vrbenské "husoidní" pták, klidně bych se vsadil že to byla ta husice, ale snad příště. Na bahnech hledali potravu racci chechtaví a mezi nimi jsem objevil 2 racky bouřní, Na hladivě plavali 3 kormoráni velcí a nedaleko nich jsem objevil 3 velké racky. Dva z nich byli velmi pravděpodobně racci stříbřití (1 juv. a 1 ad.).
Suma sumárum, za krátkou dopolední vycházku jsem pozoroval 34 druhů ptáků. Možná by jich bylo víc, ale už přijížděl autobus a já musel do školy, pro změnu se pitvat v myších...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama