19.11.2009 - Rybák velkozobý, kolihy a kameňáček

20. listopadu 2009 v 14:19 | Honza |  Z terénu
Dnes jsem se rozhodl vyrazit na rybník Bezdrev. Po příjezdu vlakem jsem se vydal po hrázi Zlivského, kde jsem nic zajímavého neviděl až k rybníku Jaderný, kde v blátě pobíhali minohlečkáři. Cestou jsem viděl jen hejno konopek obecných a 2 strnady obecné. Když jsem přišel k vypuštěnému bezdrevu, pobíhalo tam 21 kolih velkých. Byly blízko, tak jsem vytáhl foťák, ale než jsem stihl udělat nějaký solidní snímek vyplašilo je letadlo, které prolétlo nízko nad rybníkem.
Když takhle koukám po rybníku, nacházím další kolihy, 5 orlů mořských a také kolem 50 čírek obecných. Pak vidím jak na druhé straně rybníka někdo vylézá z křoví. Zaostřuji dalekohled a i bez terénní příručky určuji Jardu Závoru (1 ex). Beru telefon a volám mu, zda nevidí rybáka velkozobého, když pokládám telefon, rybák přilétá a sedá si přímo do zorného pole mého stativáku. Opět volám Jardovi a domlouváme se, že přijede a také se podívá. Bohužel ale rybák se předvádí jen chvíli (volá a otevírá svůj zářivě červený zobáček, až mu vidím skoro do krku), pak se zvedá a odlétá. Jarda mezi tím na druhém břehu počítá kolihy velké, které ve skupinkách poletují sem a tam, celkem jich tedy je 36 ex. Poté přijíždí na mojí stranu rybníka a společně pátráme po dalších ptácích. Poté se vydáváme na rybník Volešek, který je dnes až na pár kormoránů velkých překvapivě prázdný.
Na Zbudovském se chystáme pozorovat husy. Zrovna když přijíždíme, přilétají z pastvy a usedají nedaleko ostrůvku Je tady 35 hus běločelých, 30 hus velkých a 20 hus polních. 13 z nich je ssp. rossicus a 7 ssp. fabalis. Právě nad nimi chvíli špekulujeme a snažíme se zachytit všechny možné rozdíly a pěkně to nakoukat. Ještě odečítáme husu velkou B 42.
Přejíždíme na Vlhlavský rybník a snažíme se najít kameňáčka pestrého, ani to nedá moc práce a za chvíli ho nacházíme mezi cca 50 čejkami chocholatými. Na rybníce pozorujeme ještě volavky bílé a několik stovek racků chechtavých.
Poslední zastávkou je rybník Dehtář. Tady je spousta kachen divokých, čírek obecných a také potápek roháčů.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama